هزارتو | مجمع هواداران هنر و ادبیات ژانری

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8
    ناظم

نقد وبررسی عنوان mafia 3

قطعا همه‌ی بازی باز ها با سری بازی های مافیا آشنایی دارند. وقتی در سال2002 اولین نسخه از بازی عرضه شد، به سرعت بین بازی بازها به یک اثر محبوب تبدیل شد. میتوان گفت اصلی ترین دلیل محبوبیت مافیا آن هم در زمانی که GTA III عرضه شده و به موفقیتی چشم گیر دست پیدا کرده بود، داستان فوق العاده آن وگیم پلی ای پر از حرف برای گفتن بود. ساخت نسخه اول این سری بر عهده استدیو ایلوژن سافت‌ورک بود که بسیار خوب عمل کردند. اما در نسخه دوم که درسال 2010 عرضه شد، ما یک سیر کمی نزولی را شاهد بودیم اما در مجموع با بازی خوبی طرف بودیم که توسط چک توکی گیمز ساخته شده بود. اما نسخه سوم بازی که به تازگی توسط استدیو تازه کار هنگر13 برای پلتفرم های ps4،Xbox one،PCعرضه شده است، کمی بیشتر از کمی ناامید کننده است. میشود گفت در خوش بینانه ترین حالت بازی با نسخه دوم خود همسطح است و هرگز به کیفیت کاری بسیار خوب نسخه اول خود نمیرسد.

اولین بار که بازی را اجرا کردم واقعا باید بگویم در دوساعت اول لذت بردم. اما بعد از کمی بازی کردن، بازی مشکلات خودش را نشان داد. بازی از همان اول داستانی بسیار عالی دارد و خط روایت عالی اش را تا انتها حفظ میکند. البته داستان بازی یک داستان منحصر به فرد نیست، بلکه یه داستان کلیشه ای با پس زمینه انتقام است اما کلیشه بودن همیشه هم بد نیست. استدیوسازنده این کلیشه را آنقدر خوب بسط داده که نهایتا داستان بازی تبدیل به یکی از بهترین داستان ها در بازی های چندسال اخیر شده است. داستان بازی در دهه شصت اتفاق میفتد، سال 1968. ما با فردی سیاه پوست به نام لینکلن کِلی رو به روهستیم که به تازگی از جنگ ویتنام برگشته است و قصدش این است که با فاصله گرفتن از جرم و جنایت گروه های مافیایی شهر نیوبوردو به کالیفرنیا برود و در آنجا زندگی سالمی را در پیش بگیرد. ولی اتفاقاتی که برای سمی، کسی که برای لینکلن مانند پدر است و دوستان وی می افتند، باعث میشوند تا لینکلن فکر انتقام از سال مارکانو، رئیس مافیا را در سر بپروراند و شعله های آن را در خود روشن کند.کاراکتر های بازی، یکی از دلایل اصلی عالی بودن داستان Mafia 3 است. هنگر13 به قدری خوب کاراکتر پردازی کرده که شما در همان دقایق اولی که با آنها آشنا میشوید به سرعت با آنان ارتباط برقرار میکنید. کاراکترهای بازی به هیچ وجه ابر قهرمانانه یا به قولی کاملا پاکدامن و شریف و درستکار و نیکو کار نیستند. بیشتر مثل انسانی مانند همه انسان های دیگر هستند. البته بازی آلمان هایی دار که در کنار تم انتقامی بازی به آن شاخ وبرگ میدهند.

وقتی ما به تاریخ آمریکا سرمیزنیم با دو مورد پررنگ در تاریخ آمریکا که در بازه زمانی بازی نیز هستند رو به رو میشویم:
    1- نژاد پرستی 2- اثرات تبعاتی جنگ ویتنام بر روی جامعه هنگر13 در مافیا سه با نگاهی انتقامی به سراغ این دو موضوع رفته است و به خوبی آنها را در بازی مطرح کرده است به طوری که باعث شده این موارد به داستان بازی کمک بسزایی بکند. اما همانطور که گفتم، بازی مشکلات خودش را نشان میدهد. یکی از چیزهایی که بسیار توی ذوق آدم میزند، کیفیت بد و پایین بافت هاست، در حدی که زیرلب با خود میگویید کاش این بازی هم مانند بسیاری از بازی های دیگر با تاخیر ارائه میشد تا اصلاحاتی در آن صورت گیرد. هر دو نسخه قبلی در زمان خود کیفیت بسیار مطلوبی داشتند اما مافیا سه از نظر فنی بسیار ضعیف است. حتی میشود گفت ضعیف ترین چیزی است که امسال عرضه شده. بافت های بد ساختمان ها، ماشین ها و... باعث بروز باگ های عجیبی میشود که شما را به این نتیجه میرساند که سازندگان یا کیفیت را سرسری گرفته وصرفا به داستان پرداخته اند یا در توانشان نبوده که کار خوبی خلق کنند.

البته به کیفیت هنری بازی و چهره پردازی عالی آن نمیشود خرده گرفت. در تمامی لحظات بازی میشود احساسات کاراکتر هارا به خوبی درصورتشان دید. همچنین جلوه های بصری وکیفیت هنر بازی واقعا زیباست و دیدن آنها لذت بخش است. فیزیک بازی هم مورد قبول است و امکان دارد ماًمن شما پس از چند تا برخورد گلوله از هم بپاشد و تیر خوردن ها نی بسیار خوب نشان داده میشود و شما میتوانید از عکس العمل کسی که تیر خورده بفهمید که به کجایش خورده است. گیم پلی بازی یکی از چیزهایی بود که من را از بازی ناامید کرد. توقعات از گیم پلی مافیا سه بالا بود اما گیم پلی بازی در بهترین حالت یهن گیم پلی معمولی است. مراحل به شدت یکنواخت و تکراری است و جز قسمت های معرفی شخصیت های دیگر بازی در اوایل آن چیز جدیدی ندارد. همچنین تنوع دشمنان کم است که این برای یک بازی نسل هشتمی ایراد بزرگی است. البته مراحل فرعی بازی نسبتا خوب است و حداقل شمارا به کارهای تکراری دعوت نمیکند.

نکته بعدی که در مورد مافیا سه وجود دارد، سیستم گان پلی عجیب آن است. لینکلن حرکات خشکی دارد ولی از آنجایی که در جنگ بوده تبحر زیادی در استفاده از اسلحه دارد. برای همین هم گان پلی بازی جذاب است و ما تنوع اسلحه های خوبی را شاهد هستیم. اما چیزی که واقعا در گان پلی خیلی عجیب ومسخره است، هوش مصنوعی دشمنان شما است. گاهی چنان شمارا در محاصره خود قرار میدهند و راه فراری رایتان باقی نمیگذارند که سازندگان را زیر لب تحسین میکنید، گاهی هم عین تکه ای چوب جلویتان می ایستند و یا با سرعت به سمتتان می اید و ازکنارتان بدون زدن آسیبی رد میشود و پناه میگیرند در حدی که در دلتان فریاد میزنید که مگه در مغزت جلبک گذاشتن؟ بهم حمله کن دیگه! کاور گیری در بازی بسیار اعصاب خورد کن است، به طوری که مجبورید برای رفتن به سنگر بعدی سنگ فعلی را ترک کنید. درواقع این قسمت بازی بسیار خشک است. البته در کل گان پلی بازی برای شما لحظات جذابی را خلق میکند و میشود از آن لذت برد. مافیا سه در ظاهر یک بازی جهان باز است اما در باطن صرفا اسم این عنوان را یدک میکشد! اگر بخواهیم آن را بازی های جهان باز دیگر مقایسه کنیم، میبینیم که حتی از نسخه های پیشین خود نیز ضعیف تر عمل کرده است. دیگر مانند قبل نه فروشگاهی در سطح شهر وجود دارد که از آنها استفاده کنید نه اسلحه فروشی که خود را تجهیز کنید نه حتی تعمیر گاهی که ماشین خود را شخصی سازی کنید. برای اینکه تجهیز اسلحه کنید باید به فروشنده ای سیار زنگ بزنید و او خودش را به شما میرساند. اما چیزی که تعجب مرا برانگیخت این بود که فروشگاه های زیادی در سطح شهر هستند که میتوانید وارد آنها شوید اما هیچ استفاده نمیتوانید بکنید و این سوال پیش می آید که خب چرا استفاده ای از آنها نشده؟ سطح شهر هم معمولا خلوت است و جز چندnpc که کاری جز راه رفتن نمیکنند چیزی در آن نیست.

میتوان گفت یکی از چیزهای لذت بخش در مافیا رانندگی است. با اینکه دیگر خبری از تاکسی ها نیست و برای جا به جایی حتما خودتان باید برانید و البته تنوع ماشین ها کم است اما وقتی پشت ماشینی مینشینید و گاز میدهید به آهنگ های دهه شصتی گوش میدهید، واقعا لذت میبرید. تا حرف از موسیقی است باید بگویم که مافیا سه در بخش موسیقی بسیار خوب عمل کرده است. سازندگان گلچینی از آهنگ های دهه شصتی را انتخاب کرده اند که کاملا با اتمسفر بازی همخوانی دارد. صداگذاری کاراکترهاهم بسیار مناسب است وکاملا به شخصیت ها میخورد. در کل میشود مافیا سه را یک طرح ناقص دانست که پتانسیل های زیادی برای یک بازی خوب شدن داشت و نا امید کننده بودن آن را میتوان پای تازه کار بودن هنگر13 گذاشت. مافیا سه نه آنقدر بد است که بگوییم ارزش بازی کردن را ندارد نه میشود آن را بهترین بازی امسال خواند. ممکن بود اگر کمی بازی با تاخیر مواجه میشد ممکن بود ایرادات آن برطرف شود.
    ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــ

خودم نوشتم ایشونو. ببخشید اگه بد شده بود. به هرحال اول راهیم و اینا. بیاید بگید کجاش بد بود و راههنمایی کنید بهتر شه. ویرایش هم درحد توانم زدم روش.
    ویرایش توسط ali rbn : 18th November 2016 در ساعت 07:46 PM

There's lot of people around me. But I feel lonely

2. 6 کاربر از پست ali rbn تشکر کرده‌اند .

مدیر بخش

انقد به نظرم چیز بدی بود که پست فلانی در موردش نمی دم. صرفا بگم که پر از باگ، داستان حقیقتن به درد نخور و خب باعث گند زدن به تجربه ی مافیا دو شد :دی و خدایی خیلی باگ داره، اینم یوبی سافت ساخته دیگه قاعدتن، نه؟ یاد اسسینز کرید می افتم. ولی خب باید حق بدم که انصافا گیم پلی بخش ماشینش خوب بود.
    حال ندارم امضا کنم الان

4. 2 کاربر از پست ادموند تشکر کرده‌اند .

مدیر بخش

مرسی علی، مرور جالبی بود و خب من این بازی رو انجام ندادم و انتخاب خوبی کردی. از اون قسمتایی که درمورد موسیقی و حالت چهره ها گفتی خوشم اومد. همین طور درمورد مشکلات فنی بازی؛ چون کم پیش میاد که درصورت وجود مشکلات فنی، نویسنده ی ریویو تو دام سلسله-فحش-به-سازنده نیفته. و خب ریویوی خوبی بود در کل.
    من فقط یه خرده ای از ساختار ریویو بگیرم، به نظر من یکم نقاط قوت و ضعف بازی رو نامنظم و بهمریخته گفتی. و خب می شد ساختارش رو جوری چید که همه ی نقاط ضعف رو یه جا بگی و قوتا رو یه جا. توضیح میدم:

نقل قول نوشته اصلی توسط ali rbn نمایش پست ها
    اولین بار که بازی را اجرا کردم واقعا باید بگویم در دوساعت اول لذت بردم. اما بعد از کمی بازی کردن، بازی مشکلات خودش را نشان داد. بازی از همان اول داستانی بسیار عالی دارد و خط روایت عالی اش را تا انتها حفظ میکند.
    تو این خط اول از خوبی بازی شروع میکنی، بعد از مشکلاتش می گی. بعد میگی داستانش خوب بود. که خب این ساختار یه ریویوئیه که تو گفتار ممکنه انجام بدیم و شنونده خیلی هم جذب حرفمون بشه ولی توی نوشته، میتونه گیج کننده باشه. نوشتار قوی باید ساختار قوی ای هم داشته باشه.
    خب من فکر کنم بهتر باشه اون قسمت وسطی رو حذف کنی و بعدا، کنار نقاط ضعف بگی.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali rbn نمایش پست ها
    قطعا همه‌ی بازی باز ها با سری بازی های مافیا آشنایی دارند. وقتی در سال2002 اولین نسخه از بازی عرضه شد، به سرعت بین بازی بازها به یک اثر محبوب تبدیل شد. میتوان گفت اصلی ترین دلیل محبوبیت مافیا آن هم در زمانی که GTA III عرضه شده و به موفقیتی چشم گیر دست پیدا کرده بود، داستان فوق العاده آن وگیم پلی ای پر از حرف برای گفتن بود. ساخت نسخه اول این سری بر عهده استدیو ایلوژن سافت‌ورک بود که بسیار خوب عمل کردند. اما در نسخه دوم که درسال 2010 عرضه شد، ما یک سیر کمی نزولی را شاهد بودیم اما در مجموع با بازی خوبی طرف بودیم که توسط چک توکی گیمز ساخته شده بود. اما نسخه سوم بازی که به تازگی توسط استدیو تازه کار هنگر13 برای پلتفرم های ps4،Xbox one،PCعرضه شده است، کمی بیشتر از کمی ناامید کننده است. میشود گفت در خوش بینانه ترین حالت بازی با نسخه دوم خود همسطح است و هرگز به کیفیت کاری بسیار خوب نسخه اول خود نمیرسد
    این «اما»هایی که قرمز کرده ام جاهاییه که باز داری نقاط قوت و ضعف رو پشت سر هم میگی و فرصت نمی دی به خواننده که تو یکیش عمیق بشه.
    خط دوم وقتی داری درمورد دلیل محبوبیتش میگی حقیقتا نیازی نیست که باز بگی به موفقیت چشم گیر دست پیدا کرده بود- میشه این تیکه رو حذف کرد.
    اشکال تایپی که دیدم:
    استدیوسازنده
    مرسی ریویوی خوبی بود.

.No man can surpass his own time, for the spirit of his time is also his own spirit
    Hegel
    تو وبلاگم مشتاقانه منتظر نظراتون هستم:
    [ فقط کاربرانی که ثبت نام کرده اند قادر به دیدن لینک ها هستند. can see links. ]

6. 2 کاربر از پست walker تشکر کرده‌اند .

ناظم

نقل قول نوشته اصلی توسط ادموند نمایش پست ها
    انقد به نظرم چیز بدی بود که پست فلانی در موردش نمی دم. صرفا بگم که پر از باگ، داستان حقیقتن به درد نخور و خب باعث گند زدن به تجربه ی مافیا دو شد :دی و خدایی خیلی باگ داره، اینم یوبی سافت ساخته دیگه قاعدتن، نه؟ یاد اسسینز کرید می افتم. ولی خب باید حق بدم که انصافا گیم پلی بخش ماشینش خوب بود.
    داستانش به درد نخور بود؟؟؟ ریلی؟؟ جز بهترین داستانای بازیا امسال شدا دی: در کل ممنون وقت گذاشتی خوندی.

نقل قول نوشته اصلی توسط walker نمایش پست ها
    مرسی علی، مرور جالبی بود و خب من این بازی رو انجام ندادم و انتخاب خوبی کردی. از اون قسمتایی که درمورد موسیقی و حالت چهره ها گفتی خوشم اومد. همین طور درمورد مشکلات فنی بازی؛ چون کم پیش میاد که درصورت وجود مشکلات فنی، نویسنده ی ریویو تو دام سلسله-فحش-به-سازنده نیفته. و خب ریویوی خوبی بود در کل.
    من فقط یه خرده ای از ساختار ریویو بگیرم، به نظر من یکم نقاط قوت و ضعف بازی رو نامنظم و بهمریخته گفتی. و خب می شد ساختارش رو جوری چید که همه ی نقاط ضعف رو یه جا بگی و قوتا رو یه جا. توضیح میدم:

تو این خط اول از خوبی بازی شروع میکنی، بعد از مشکلاتش می گی. بعد میگی داستانش خوب بود. که خب این ساختار یه ریویوئیه که تو گفتار ممکنه انجام بدیم و شنونده خیلی هم جذب حرفمون بشه ولی توی نوشته، میتونه گیج کننده باشه. نوشتار قوی باید ساختار قوی ای هم داشته باشه.
    خب من فکر کنم بهتر باشه اون قسمت وسطی رو حذف کنی و بعدا، کنار نقاط ضعف بگی.

این «اما»هایی که قرمز کرده ام جاهاییه که باز داری نقاط قوت و ضعف رو پشت سر هم میگی و فرصت نمی دی به خواننده که تو یکیش عمیق بشه.
    خط دوم وقتی داری درمورد دلیل محبوبیتش میگی حقیقتا نیازی نیست که باز بگی به موفقیت چشم گیر دست پیدا کرده بود- میشه این تیکه رو حذف کرد.
    اشکال تایپی که دیدم:
    استدیوسازنده
    مرسی ریویوی خوبی بود.
    ها مرسی از نظرت ای واکر ارجمند. اگه بدونم مقاله هه به یه دردی میخوره در آینده روش بازم ادیت میزنم:)

8. کاربران زیر از پست ali rbn تشکر کرده‌اند:

پشت صحنه

اگر قبل از gta v عرضه مي شد شايد مظرم مثبت مي بود ولي بعد از gta?!سوال هم نداره گيم پلي و داستان متوسط رو به ضعيفي داشت زياد نچسبيد بهم

بازی استراتژیک فانتزی

10. 2 کاربر از پست Harry.Dresden تشکر کرده‌اند .

مدیر بخش

نقل قول نوشته اصلی توسط harry.dresden نمایش پست ها
    اگر قبل از gta v عرضه مي شد شايد مظرم مثبت مي بود ولي بعد از gta?!سوال هم نداره گيم پلي و داستان متوسط رو به ضعيفي داشت زياد نچسبيد بهم
    مشکل اینه که سعی داشت مثل gta باشه... در حالی که خب... مافیا از همون اول هم خیلی شبیه به gta نبود، ولی کم کمَک شروع کرد به شبیه شدن.
    Seeking Evidence, Awaiting Signs

12. 4 کاربر از پست The Naïve Vigilante تشکر کرده‌اند .

مدیر بخش

ببین علی داستانه کلیشه بود و ناقص. ینی خیلی جای بهتر شدن داشت. فرض کن مثلن لرد آو د رینگز داستان کوتاه می شد :)) البته مثال بدیه ولی خب یه چیز بدی در نظر بگیر خودت. پتانسیل داره لامصب، بیشتر یاد بازیای گادفادر افتادم باهاش
    حال ندارم امضا کنم الان

14. 2 کاربر از پست ادموند تشکر کرده‌اند .

ناظم

نقل قول نوشته اصلی توسط ادموند نمایش پست ها
    ببین علی داستانه کلیشه بود و ناقص. ینی خیلی جای بهتر شدن داشت. فرض کن مثلن لرد آو د رینگز داستان کوتاه می شد :)) البته مثال بدیه ولی خب یه چیز بدی در نظر بگیر خودت. پتانسیل داره لامصب، بیشتر یاد بازیای گادفادر افتادم باهاش
    خب من خودمم تو مقاله اشاره كردم كه داستان كليشه هستش و تم انتقامي داره كه به خوبي توي بازي گنجونده شده و به نظرم داستان رديفي بود.
    در اينكه پتانسيل هاي زيادي داشت شكي نيست. بيشتر به خاطر بي تجربگي و تازه كار بودن استديو سازنده بود كه خوب پياده نشد.
    پ.ن: آقا اين همه ميايد ميگيد بازي خوب بود بد بود يه نظري هم رو خود مقاله بدين لطفا. آخر من كل ويرايشا رو بزنم روش بلكه به يه دردي خورد.
    پ.ن٢: حبيب، برادر سيستم جديد دم دست نداري؟ دي:

16. کاربران زیر از پست ali rbn تشکر کرده‌اند: