هزارتو | مجمع هواداران هنر و ادبیات ژانری

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: بومی سازی یا آزادی؟

رأی دهندگان
36. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بومی سازی

20 55.56%
  • آزادی

16 44.44%
صفحه 12 از 12 نخستنخست ... 2101112
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 120
    کاربر عضو

بومی سازی یا 100% آزادی؟

خب قبل از بحث لازمه با یکسری عبارات آشنیی داشته باشید:
    بومی سازی:عاملی که شما را محدود میکند به فضا و قضای اطرافتان!
    آزادی:هرشخصیتی، هرمکانی، هرزمانی، همه چیز!
    خب دیگه خودتون انتخاب کنید(نظرسنجی اون بالاست)

2. 3 کاربر از پست peter تشکر کرده‌اند .

کاربر عضو

نقل قول نوشته اصلی توسط سندمن نمایش پست ها
    خب بخش اول حرفت رو قبول دارم منتها دقت داری مثلاً همون کارا هم که تو دنیای خیالی می گذرن به شدت آنگلوساکسونن. یعنی خب تو گیم آف ترونز جان و سم داریم و اسمای ارباب حلقه ها شبیه اسمای نوردیک اسکاندیناویه. یعنی خب من صحبتم اینه که دنیای ارجینال هم از خلاء نمیاد. حتماً تو براش یه سری الگو داری. دیای ارجینال کامل وجود نداره. مثلاً مارتین گفته که دنیای بازی تاج و تخت خیلی دنیاش الهام گرفته از جنگ رزها تو بریتانیای قرن یازدهم دوازدهمه. یا مثلاً ارباب حلقه ها دنیاش کامل از اساطیر نوردیک و اسکاندیناویایی میاد که تحصص خود تالکین بوده. و خب از اون طرف هم وقتی ماجرای داستانت به پای روابط انسانی می کشه بازم الگوت روابط اطراف خودته. به خاطر همین می گم تو هم چین دنیایی هم بازم بومی سازی وجود داره
    بومی سازی همیشه وجود داره!
    حتی اگه توی فضاسازی نباشه به قول شما تو روابط انسانی امکان نداره نباشه
    و ولی اگه دنیا یه دنیای جدیدی باشه که یه پاره ایش رو از مثلا نیویورک ورداشتی پاره ی دیگه ای روز از هلند کندی و... کسی تعجب نمیکنه اگه روابط انسانیش به سبک و سوق ایرانی باشه!
    اما اگه بیای و دنیاتو کاملا تو مثلا یه جایی عین دوبلین در نظر بگیری و پیش بری عمرا اگه بتونی شخصیت پردازی هایی که میکنی عین یه آدم ایرلندی باشه و روابط اروپایی و این جور چیزا! حتا اگه اونجا زندگی کنی هم باز نمیتونی شخصیتی که خلق میکنی رو یه ایرلندی در نظر بگیری! و ئهمه چی خیلی افتضاح خواهد شد...
    ایستادی سر چهارراه تردید
    درگیری
    که بمونم و
    مظلوم تر شم بذارم همه از روم رد شن
    یا بشم یه نامرد که با طبیعت خودشو وقف داد با مرگ آدمیت

4. 4 کاربر از پست Melisandre تشکر کرده‌اند .

کاربر عضو

نقل قول نوشته اصلی توسط Melisandre نمایش پست ها
    و ولی اگه دنیا یه دنیای جدیدی باشه که یه پاره ایش رو از مثلا نیویورک ورداشتی پاره ی دیگه ای روز از هلند کندی و... کسی تعجب نمیکنه اگه روابط انسانیش به سبک و سوق ایرانی باشه!
    خیر. تعجب هم می‌کنن. شما چنین بکنی باید آدمات هم نصف نیویورکی نصف هلندی باشن. اینی که شما به عنوان انسان و روابط انسانی می‌گی یک چیز مجزای از همه چیز نیست که من بگم خب اگر من یه سری تیکه‌ی شلم‌شولبا به هم وصل کنم پس اجازه دارم هر طور مایل بودم روابطه رو طراحی کنم از نظر انسانی. شما روابط انسانیت باید با مختصات محیطت بخونه. چون روابطه و انگیزه‌هائه و دغدغه‌هائه از همین محیط داره میاد. اشتباه آماتوری بدی خواهد بود اگر شما تصور کنی چون محیط یک چیز کاملاً نوبافته و بی‌ارتباط با فرهنگ‌های موجوده پس خب روابطه رو می‌تونم به شکل ایرانی در نظر بگیرم. اصلاً ایرانی بودن قضیه یعنی چی. یعنی این رو به نظرم شما باید بگی یعنی چی اول. یعنی چی بومی بودن یعنی چی جنس روابط انسانیش ایرانیه یعنی چی انگیزه و اهدافش ایرانیه. این رو اگر مشخص کنیم برای خودمون پیروزی بزرگی نصیب ما می‌شه از نظر فکری و جهان‌بینی نویسندگی.
    ای شب چه می‌کشانی در خاک و خون شفق را؟ فردا دوباره آیند از راه نیزه‌داران!

6. 4 کاربر از پست blood-angel تشکر کرده‌اند .

مدیر بخش

بومی سازی همیشه وجود داره!
    حتی اگه توی فضاسازی نباشه به قول شما تو روابط انسانی امکان نداره نباشه
    اما اگه بیای و دنیاتو کاملا تو مثلا یه جایی عین دوبلین در نظر بگیری و پیش بری عمرا اگه بتونی شخصیت پردازی هایی که میکنی عین یه آدم ایرلندی باشه و روابط اروپایی و این جور چیزا! حتا اگه اونجا زندگی کنی هم باز نمیتونی شخصیتی که خلق میکنی رو یه ایرلندی در نظر بگیری! و ئهمه چی خیلی افتضاح خواهد شد...
    چرا از قضا ممکنه بخندن به داستان شما حتی مگر اینکه بیای پارودی بنویسی ...یعنی راستش من حس میکنم شما پوینت قضیهه رو گرفتی ولی داری اشتباه میگیش یا نمیتونی خیلی توضیحش بدی ولی پوینته رو گرفتی در هر صورت
    من خب یادمه قدیما یه پست زده بودم اینجا ولی درست یادم نیست همین حرفایی که الان میخوام بگم رو گفته بودم یا نه :دی ولی از اونجایی که حس میکنم یکم آدم بزرگی شدم و نظراتم شاید تغییر کرده باشه دوباره میگم :))
    خب از نظر من شما در مرحله ی اول به عنوان یه انسان توی پس زمینه های مغزت یک سری طرحواره های ذهنی داری که قسمت خیلی خیلی زیادیش ساخته ی محیطه و محیط شامل اعتقادات مذهبی و فرهنگ ملی هم میشه خیلی وقتها اما خب شما یه سری طرحواره ذهنی هم هرچی بزرگسال تر میشی میسازی توی ذهنت و خب به نظرم داستان نمایشگر دید شما به جهانه حالا اون جهان میخواد ساخته ی ذهن شما باشه یا جهان واقعی و به نظرم بومی شدن دقیقا بر میگرده به اینکه شما با توجه به همون دیدی که به جهانت داری با لحن های قابل درک خودت و هر چیزی که خودت میتونی باور کنی و حس ساختگی و مصنوعی بودن بهش نداشته باشی ستینگ بسازی و کرکتر بنویسی ...اما خیلی وقتا شاید فهمیدن این که داری داستان رو به سمت مصنوعی بودن میبری آسون نیست به خصوص اگه توسط نویسنده ی تازه کار باشه...خلاصه اینکه چیزیو بنویس که خودت با تمام وجودت بتونی حسش کنی البته این نظر شخصی منه.
    There's someone in my head but it's not me

8. 5 کاربر از پست sarvin تشکر کرده‌اند .

پشت صحنه

ی اگه دنیا یه دنیای جدیدی باشه که یه پاره ایش رو از مثلا نیویورک ورداشتی پاره ی دیگه ای روز از هلند کندی و... کسی تعجب نمیکنه اگه روابط انسانیش به سبک و سوق ایرانی باشه!
    نگاه کن از قضا این جا مسئله رو داری برا خودت پیچیده تر می کنی. یعنی خب هم باید به فرهنگ هلندیه تسلط داشته باشی هم به فرهنگ انگلیسیه تا بیای یه فرهنگ جدید خلق کنی که ترکیب اون دوئه وگرنه نمی تونی مختصات فرهنگ خودت رو که مختصات یه فرهنگ شرقی یه کشور در حال توسعه است رو بیای مثلاً جای ترکیب یه فرهنگ آنگلوساکسون جا بزنی که ترکیب شده با یه فرهنگ به شدت چند ملیتی و مهاجر پذیر مثل هلند.
    و خب من نمی گم اصلاً نباید غیر بومی بنویسی منتها صحبت اینه که غیر بومی نوشتن یه درجه ای از تسلط و مهارت نویسندگی می خواد. چرا؟ چون باید فرهنگی رو که تجربه نکردی تو مختصات داستانت از نو بسازی. و خب ماجرا فقط روابط نیست لزوماً. ماجرا مختصات دنیاهه است. یعنی خب تو ارباب خلقه ها مثلاً رسم و رسومات شایر رو دقت کن. اون فاز مبادی آداب هابیت ها و فرهنگ بسته شون فقط می تونه یه فرهنگ بریتانیایی باشه.
    من نمی گم حتماً حتماً بومی بنویس ولی ماجرا اینه که زیر و بم فرهنگیه به شدت اهمیت داره. به دنیات جهت می ده. تاکید هم رو بومی سازی سر این مسئله است که کسی که نویسندگی اون قدر نکرده یا حتی بعضیا که زیاد هم نوشتن راه و روش ساختن یه مختصات فرهنگی نو رو بلد نیستن. به خاطر همین بهتره مدتی حتی مشق کنن از روی ماجرا

10. 6 کاربر از پست سندمن تشکر کرده‌اند .

کاربر عضو

بحث قدیمی، خسته کننده و بی فایده.
    (اسپم)
    -..-.....

ناظم

یه جای خیلی دور(فاصلش بستگی به جای شما داره)
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ginko نمایش پست ها
    (اسپم)
    بی فایده مرد مومن؟دی: بی فایده؟ دی: ملت غیور هزارتو یه کاری کردن خلیلیان بیاد پست بزنه بی فایدس؟ دی:
    جدا از شوخی ملتای کم سن تر دارن یه چیزی از ملتای سن بالا تر یاد میگیرن و بردانششون می افزاین و ازین حرفا دی: اینکه به نظر شما خسته کنندس، به کسی ربطی نداره ونیازی هم نیس پاشید بیاید تو تاپیک اعلام کنیدو کسی مجبورتون نکرده بیاید تو این تاپیک(شایدم کرده و من نمیدونم دی:)
    در کل رفیق، وقتی بعد مدتها پامیشی میای سایت یه پست مفیدی چیزی بزن نیا اینجا اسپم بزن کار مارم سخت کن دی: ایطو خلاصه. دستت درد نکنه. رعایت کن سینا جان:)
    حالا برا اینکه نگن ناظمه خودش اسپم میده:
    آقا من یحثا رو نخوندم حقیقتش دی: ولی خب نظر خودمو میگم و در میرم.
    آقا خوب من همیشه موافق بومی سازی بودم و به همه هم توصیه کردم. چرا؟ چون وقتی ما میخوایم یه شخصیتی رو درست کنیم، وقتی شبیه آدمای اطرفامون باشه و رفتاراش مثلا اگه ایرانی هستین ایرانی باشه، خیلی بهتر و راحت تر درمیاد. و گیرا تر میشه خیلی. وقتی شما دوتا داستان ترجمه ای بخونی و بخوای بر اساس اونا شخصیت و غیر بومی بنویسی، خب مطمئنا خیلی کار سختی در پیش داری. و احتمال اینکه بتونی ازونا یه کاراکتر های با شخصیت دربیاری که یه ذره شعور بارشونه (دی:) خیلی کم میشه.
    این بود انشای ما راجع به بومی سازی :) #چنلینگ_عر
    کانال آپاراتم رو سر بزنین:)
    [ فقط کاربرانی که ثبت نام کرده اند قادر به دیدن لینک ها هستند. can see links. ]

13. 5 کاربر از پست ali rbn تشکر کرده‌اند .

کاربر عضو

نقل قول نوشته اصلی توسط Ginko نمایش پست ها
    (اسپم)
    بی‌فایده از این نظر که هر بار آدم جدیدی میاد ما براش توضیح می‌دیم و قانع می‌شه و ازش پیروی می‌کنه؟ آره قطعاً بورینگ بی‌فایده و قدیمیه سینا...

15. 7 کاربر از پست blood-angel تشکر کرده‌اند .

کاربر عضو

نقل قول نوشته اصلی توسط blood-angel نمایش پست ها
    خیر. تعجب هم می‌کنن. شما چنین بکنی باید آدمات هم نصف نیویورکی نصف هلندی باشن. اینی که شما به عنوان انسان و روابط انسانی می‌گی یک چیز مجزای از همه چیز نیست که من بگم خب اگر من یه سری تیکه‌ی شلم‌شولبا به هم وصل کنم پس اجازه دارم هر طور مایل بودم روابطه رو طراحی کنم از نظر انسانی. شما روابط انسانیت باید با مختصات محیطت بخونه. چون روابطه و انگیزه‌هائه و دغدغه‌هائه از همین محیط داره میاد.
    محیطی وجود نخواهد داشت!
    هلند و آمریکا مثال بود! الان بیاین همین دنیای مارتینو مثال بزنیم... اغراق کرده که خیلی جاهاش برگرفته زا جنگ رز های بریتانیا ست، داترکی ها رسما عین موقولا میمونن :| روابط انسانی هم روابط انسانیه! متعلق به وستروس و دنیای وحشی مارتین! شاید بشه گفت متعلق به یه زمان خاصیه، حتا اگه مارتین تو روابطش از فرهنگ های آمریکایی ها خیلیم استفاده کرده باشه چیز عجیبی نیست... نمیدونم میتونید منظورمو متوجه شید یا نه.. من اصلا نمیگم که روابط انسانیو باید از فضا مستقل دونست چون اصلا این طوری نیست! اگه شما داری پادآرمان شهری مینویسی و دنیات به فنا رفته نباید شخصیت هات تو همین دنیا زندگی کنند! باید تغییراتی داشته باشن اما این که کاملا مجزا از سبک زندگی شما باشن امکان ناپذیره!

بنا بر این حرف من اینه: یا بومی سازی کن... یا اگه نمیتونی ور ندار داستانتو تو یه جای دیگه بنویس... یه جا بساز... (و مطمئنا اون جایی که می سازی هم نوعی وابستگی به بوم و بر خودت داره...)
    ایستادی سر چهارراه تردید
    درگیری
    که بمونم و
    مظلوم تر شم بذارم همه از روم رد شن
    یا بشم یه نامرد که با طبیعت خودشو وقف داد با مرگ آدمیت

17. 2 کاربر از پست Melisandre تشکر کرده‌اند .

مدیر بخش

اغراق کرده که خیلی جاهاش برگرفته زا جنگ رز های بریتانیا ست
    اغراق نکرده. قسمت اعظم شمال وستروس دقیقا یه ستینگ بریتانیایی مدیوال داره. منتها همونم شما به سمت جنوب میای و به سرزمینایی مثل دورن می‌رسی ستینگ تغییر می‌کنه. خاندان دین استارفال یه خاندان شوالیه‌ای مدیترانه‌ای هستن به شدت. خود دورنیشا ستینگ اندلس/اسپانیایی دارن و غیره.

داترکی ها رسما عین موقولا میمونن :|
    اینم درسته. دوتراکیا مغولن فور د موست پارت. گورخر سوارای جوگوس ناهای شبیه راهبای تبت لباس می‌پوشن. یی‌تی کاملا امپراتوری زرین چینه. شهرای آزاد مثل براووس ستینگ ایتالیای مدیوال/رنسانس دارن. ستینگای مارتین محدود نمی‌شه به یه ملت و یه اتنیسیتی.

منتها شما داری اشتباه می‌گیری قضیرو. ببین، درست. دوتراکیا مغولن. منتها وائس دوتراک یه مکانیه به شدت مشابه با دشت پهناور. اگر دوتراکیا مغولن، ستینگی که توش هستن هم کاملا مغولیه. استپ نشینن، تو خیمه زندگی میکنن، کالاسار دارن و کال(معادل خانات و خان شما درنظر بگیرش)، و اسب یه بخش کروشال زندگیشونه.

شما وقتی میای بومی می‌نویسی، معنیش این نیست که محدود بشی به یک ستینگ. نه. مارتینم خودشو محدود نمی‎‌کنه به یک ستینگ. هل. حتی تالکینم محدود نمی‌کنه خودشو به یک ستینگ. سرزمینای شرق موردور رو یادته تو ارباب حلقه‌ها؟ خاند و هاراد و اومبار(اومبار جنوبه البته). ستینگ اینا یه چیز شرقی بود. یاروا برقع می‌پوشیدن رو زره. پوست سبزه داشتن و صحرا نورد بودن. هارادریما با فیل می‌جنگیدن حتی. این حرف که من بومی نمی‌نویسم چون می‌خوام ستینگای مختلف و اتنیسیتیای زیاد داشته باشم تو داستانم اصلا پایه و اساس درستی نداره.

اون بازیایی که دوران بچگی باهاشون اسکلمون می‌کردنو یادته؟ از اونا که شما یه سری مکعب و ستاره میدی به بچه و میگی که بندازشون تو این سطله. سطله روش حفره هست به شکل اون چیزای دست یارو بچه‌هه. حالا این بچه باید ستاره رو از توی اون حفره ستاره شکله بندازه اون تو، مکعبم از توی حفره مکعبه. هر چی سعی کنه ستاره رو از توی مکعب رد کنه خب نمی‌شه.

بومی نوشتنم حکایتش همینه. مارتین اگر ورمیداشت می‌گفت وائس دوتراک یه سرزمین جنگلیه و دژای مستحکم داره و مردم به تجارت و یادگیری هنر‌های زیبا مشغولن، و آهان در ضمن مغولم هستن و خان نشینه و این حرفا، خود من اولین کسی بودم که بهش ایمیل می‌زدم و می‌گفتم برادر غلط اضافی نکن خواهشا :دی. دوتراکیا مغولن چون ستینگشون مغولیه. براووس میلانه چون ستینگش میلانیه. استارفال مالته چون ستینگش مالتیه. و همین تفاسیر. اگر مارتین می‌خواست آمریکا بنویسه و میومد می‌گفت در شرق دور اسوس و مثلا جنوب آشایی، یه سرزمینی هست که مردم به صورت کلنیال زندگی می‌کنن و پیلگریمای آشایی اونجارو کشف کردن و این حرفا و "ستینگ" آمریکایی می‌ساخت، هیچکس مشکلی نمی‌داشت. منتها یه نویسنده مثل مارتین هیچوقت ورنمی‌داره یه وسترنو بیاره تو یه تاورن تو کینگز لندینگ مثلا.

شما حتی اگر بخوای یه سرزمین خیالی بسازی، حالا اسمش اسوس باشه یا میدل ارث یا تراتوس یا هر چیز دیگری، نیاز داری که ستینگ و اتنیسیتی و همه اینارو با هم تطبیق بدی. وگرنه کارت ایراد پیدا می‌کنه. بومی سازی اینه در واقع. که اینترکشنای مردم تو یه ستینگ قابل باور باشه برای منِ خواننده. نه اینکه شما مجاب باشی حتما توی بوم خودت بنویسی. اینکه اصرار دارن شما ایرانی بنویسی صرفا برای اینه که داری تو ایران زندگی می‌کنی و می‌تونی یه ستینگ ایرانی باورپذیر دربیاری. منتها اگر مطالعاتت و تسلطت به یه ستینگ دیگه در حدی هست که می‌تونی پیادش کنی، Then suit yourself.

پ.ن: همین دیروز تو چت باکس گفتم که این پستای اینجوریو دیگه نمی‌زنم. واقعا سلف کنترلم در حد قارچه.

پ.پ.ن: ساری، من می‌خواستم یه چیزیم در مورد روابط انسانی بگم که شما اینجا در موردش یه حرفی زدی:

روابط انسانی هم روابط انسانیه! متعلق به وستروس و دنیای وحشی مارتین!
    بحث اون دانش از ستینگ که می‌گم همینجاست. دنیای مارتین وحشی نیست. ستینگی که مارتین خلقش کرده وحشیه. یعنی خب من نمی‌دونم شما چقدر برای مثال با مغولا آشنایی داری، منتها تو دشت پهناور ارزش آدما به تعداد اسبایی بود که داشتن. برای مثال، می‌گفتن "یسوکای، خان ده‌هزار اسب". اگر یه یارویی اسباش می‌مردن یا غارت می‌شدن، رسما فرقی با لاشه نداشت. فردا میومدن زن و بچشو میدزدیدن. پس‌فردا خودشو می‌کشتن. تموم شد رفت.

جهان مدیوال این گلستان خوشگلی نیست که تو فیلما دیپکت می‌شه. به شدت بروتال بوده. هر لحظه امکان داشته به شما راهزنا حمله کنن و بکشنتون. جنگ بشه. یا طاعون بگیری و بمیری. بدبختانه اون موقع سفالوسپورینای نسل 3 هم نبودن که بندازی بالا و حالت خوب شه. ستینگ مارتین بروتاله و سراسر قتل و مرگ و خیانت، چون جهان مدیوال هم همین بوده. مارتین نویسنده دژخیمی نیست. صرفا هیستوریکالی اکیورت می‌نویسه.
    ویرایش توسط Mu3hRo0m jyddv : 2 روز پیش در ساعت 04:34 PM
    A fungi to be with

19. 5 کاربر از پست Mu3hRo0m jyddv تشکر کرده‌اند .

کاربر عضو

نقل قول نوشته اصلی توسط Mu3hRo0m jyddv نمایش پست ها
    شما حتی اگر بخوای یه سرزمین خیالی بسازی، حالا اسمش اسوس باشه یا میدل ارث یا تراتوس یا هر چیز دیگری، نیاز داری که ستینگ و اتنیسیتی و همه اینارو با هم تطبیق بدی. وگرنه کارت ایراد پیدا می‌کنه. بومی سازی اینه در واقع. که اینترکشنای مردم تو یه ستینگ قابل باور باشه برای منِ خواننده. نه اینکه شما مجاب باشی حتما توی بوم خودت بنویسی. اینکه اصرار دارن شما ایرانی بنویسی صرفا برای اینه که داری تو ایران زندگی می‌کنی و می‌تونی یه ستینگ ایرانی باورپذیر دربیاری. منتها اگر مطالعاتت و تسلطت به یه ستینگ دیگه در حدی هست که می‌تونی پیادش کنی، Then suit yourself.
    ها به صورت اطلاعات اضافه من صرفاً بگم این داستان ممدرضا که ماورا باشد، یک سری منظومه داره به اسم اطلس و دنب و سرزهر که هر کدوم یک خاصیت خاصی دارن از نظر اتنیسیتی و مثلاً اطلس مثل جنوب شرقی آسیاست و به شدت پیشرفته و ایناست. دنب به صورت اروپاییه و سرزهر به صورت خاورمیانه‌ایه.
    خلاصه ستینگ بومی رو وقتی می‌گیم به قول یارو قارچ بالایی، به خاطر فاشیست بودن ما نیست که بگیم آره همه وظیفه دارن فارسی و ایرانی بنویسن. این فاز وطن‌پرستی و این مسخره‌بازیا نیست. صرفاً موضوع اینه که احتمال موفقیت نویسنده بیشتره اینطوری. وگرنه من از آرمان آرین متنفرم عمیقاً چون ایران باستان می‌نویسه. به نظرم ایرانی نیست اصن کاراش. بلد نیست چون فضای درستی در بیاره. صرف این که اسم یاروها علی و ممد و سمیه و هاشم باشه موفقیت به دست نیومده. بومی‌بودن قضیه یه چیز ورای اسم ایرانی گذاشتن و سماور و نون پنیر و ایناست. اون چیزی که توی شبکه‌ی یک نشون می‌دن هدف نیست.

21. 3 کاربر از پست blood-angel تشکر کرده‌اند .

صفحه 12 از 12 نخستنخست ... 2101112